• sihingyener

ATILIM Kids WingTsun Nedir?
Her anne baba çocukları için en iyisini ister, en iyi eğitimi alması için çabalar ve çocuklarının iyi bireyler olmasını dilerler. Bu sebeple birçok veli haftasonlarını çocuklarını kurstan kursa, eğitimden eğitime taşıyarak geçirir. Peki size tek bir kursla aradığınız her şeyi bulabileceğinizi söylesem? ATILIM Kids WingTsun (Çocuk Wing Chun) çocuklar için ideal bir Kung Fu branşıdır. Bir kadın tarafından geliştirilen Wing Chun güç kullanımını minimuma indiren prensipleriyle çocuğunuz için en uygun savunma sanatıdır.


Kids WingTsun ve yetişkin WingTsun birbirinden farklı programlardır çünkü çocukların ve yetişkinlerin ihtiyaçları farklıdır. Çocuk Wing Chun’un amacı çocukların öz savunmayı (Self defense) öğrenirken fiziksel ve zihinsel gelişimlerine katkı sağlamaktır. Fiziksel gelişimden kasıt, bir sporcuda olmazsa olmaz diyebileceğimiz koordinasyon, denge, esneklik gibi özelliklerin çocuklara kazandırılmasıdır. Küçük yaşlarda bu özellikleri kazanan sporcular ilerleyen yaşlarda yöneldikleri farklı branşlarda da başarılı olurlar. Bu bakımdan Kids WingTsun çalışmak çocukların yüzme ve cimnastik gibi sporlardan elde edebileceği fiziksel faydayı daha eğlenceli ve kolay bir şekilde verebilir.


Zihinsel gelişimin en önemli adımı stresle başa çıkmaktır. Çocuklar erken yaşlarda sınavlarla ve yüklü ev ödevleriyle başa çıkmak zorunda kalmaktır. Kids WingTsun’da yaptığımız çalışmalar çocukların stresle başa çıkmalarını sağlarken stres altında karar verebilme kapasitelerini de arttırmaktadır. Bu açıdan WingTsun (Wing Chun) stresle ve bunalımla mücadele için önemli bir adımdır. Bununla birlikte Kids WingTsun çalışmak çocuklarda disiplin olgusunun gelişmesini sağlar. Wing Chun başlı başına bir disiplindir ve bu disiplin örgüsüne giren çocuklar farkında olmadan disiplinli bireyler haline gelmektedir. Son olarak hatta belki de zihinsel gelişimin en önemli aşaması olarak özgüveni ekleyebiliriz. Kids WingTsun çocukların daha sosyal ve özgüvenli olmaları için gerekli ortamı sunmaktadır. Ayrıca antrenmanlarda yapılan özel liderlik çalışmalarıyla da geleceğin liderlerinin yetişmesi sağlanır. Kids WingTsun çalışan çocuklar hem iyi birer takım oyuncusu olurlar hem de başarılı liderler olma yönünde önemli adımlar atarlar.


Kids WingTsun sınıflarında çocuklar öz savunma tekniklerini öğrenirken güvenli yaşam konusunda da eğitim alırlar. Çocuklar için en büyük eğlence parkta, bahçede ve benzeri açık alanlarda oyun oynamaktır. Ancak çocuklar dışarda oyun oynarken kaçırılma, kaybolma, trafik kazası, istismar gibi birçok tehlikeyle karşı karşıya kalırlar. Kids WingTsun çalışmalarında çocuklar, dışardayken nasıl davranmaları ve nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda da eğitim alırlar. Bununla beraber okullarda yaşanan en büyük sıkıntılardan birisi olan akran zorbalığının yanlış bir şey olduğu ve akran zorbalığına maruz kalınması durumunda nasıl bir tepki verilmesi gerektiği de yine Kids WingTsun sınıflarında öğretilir. Kısacası çocukların güvenli ve mutlu bir çocukluk dönemi geçirmesi için gerekli bütün eğitimler ATILIM Kids WingTsun derslerinde verilir.


Yukarda da bahsettiğim gibi, yetişkinler için güvenlik ve eğitim kısmı daha önemli olsa da, çocuklar için en önemli kısım tabiki de eğlencedir. Çocuklar eğer bir şeyi yapıyorlarsa eğlenmek için yapıyorlar. Biz de bunun bilincinde olduğumuz için yaptığımız tüm çalışmaları oyun formatında eğlenceli bir şekilde yapıyoruz. Yani özetle Kids WingTsun çalışmalarına katılan çocuklar streslerini atıyorlar, fiziksel ve zihinsel olarak güçleniyorlar, güvenli ve mutlu yaşamayı öğreniyorlar ve tabiki bunları oyun oynayarak ve eğlenerek yapıyorlar.


Yazar: Bilal Alper Yener

87 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör