• sihingyener

Katana: Samuray Kılıcı


Katana

Katana, yani Samuray kılıcının tarihi, 1300 yıllık bir geçmişe dayanıyor. Tarih boyunca Katana taşımak Samuraylara özgü bir ayrıcalıktı. Katana sosyal statüyü ve itibarı yansıtıyordu, dolayısıyla Katana halk arasında çok önemli bir yere sahipti. Onura ve itibara muazzam bir önem veren Japon milleti, şüphesiz ki bu özgün kültürüyle tüm dünyayı etkilemiştir. Günümüzde hala Katana ve kılıç ustalığı birçok savunma sanatları meraklısının ilgisini çekmektedir.


Katana, kendine özgü görünümü ile karakterize edilir: hafif yuvarlak, tek tarafı keskin ve iki elin tutması için uzun bir kabzaya sahip olan ölümcül bir silah. Katana genel olarak standart boyutlu, orta derecede 60 cm'den daha büyük bıçak uzunluğuna sahiptir. Bazı Batılı tarihçiler, Katana'nın dünya askeri tarihindeki en iyi kesici silahlardan birisi olduğunu söylerler. Hatta 2008 yılından itibaren fazlaca tehlikeli olması sebebiyle İrlanda[1] ve Birleşik Krallık[2], Katana bulundurma haklarını kısıtlamıştır.


Katana kılıcı bugün hala saygı duyulmasına rağmen, önceki kılıç nalbantları tarafından sergilenen tutku, anlam, sanat ve ruhla bir Samuray kılıcı yapabilen bir zanaatkar bulmak oldukça nadirdir. Katana kılıçları ile ilgili; uzunluğu ne kadar olmalı, hangi materyalden yapılmalı vs. gibi detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.Kaynakça:


[1] "S.I. No. 338/2009 — Firearms and offensive Weapons Act 1990 (offensive Weapons) (Amendment) Order 2009". Irish Statute Book, Government of Ireland. 28 August 2009.


[2] ^ The Criminal Justice Act 1988 (Offensive Weapons)(Amendment) Order 2008. Opsi.gov.uk (2010-11-19). Retrieved 2013-08-08.

371 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör