• atilimgym

STÜDYONUN KURALLARI

1.GEÇ KALMA

Geç kalmak, sosyal hayatta olduğu gibi, bu salonda da hoş karşılanmaz. Hoş karşılanmadığı gibi sağlığın için sakıncalı bir durum oluşturur çünkü dersin başındaki ısınma bölümünü kaçırmış olursun. Bu da antrenman sırasında sakatlanma riskinin artması demektir. Salona erkenden gelip spor kıyafetlerini giy ve ekipmanlarını hazırla. Eğer geç kalırsan dersin ortasında sınıfa dalma. Önce eğitmenden izin al.

2. HABER VER

Derse gelmeyeceksen bunu önceden eğitmenine haber vermek nazik bir davranış olacaktır ve eğitmenin dersi planlamasına yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, eğer başka bir derse girip kaçırdığın dersi telafi etme şansın varsa bunu yapman isabetli olacaktır. Ders esnasında ise, tuvalete gitme, baş dönme vs. gerekçeleriyle dersten çıkacaksan bunu da haber vermen kendi sağlığın için daha faydalı olacaktır.

3. SAYGI

Savunma sanatları felsefesi saygısızlığı hiçbir zaman kabul etmez. Yeni öğrencilerin üst derecelerine (aşırıya kaçmadan) saygı göstermesi beklenir. Elbette üst dereceli öğrencilerinde alt dereceli öğrencileri ezmeye çalışması hoş karşılanmaz. Bu salonda egoya yer yoktur. Herkes altlarına, üstlerine, partnerine ve en önemlisi yaptığı spora saygı göstermelidir.

Bununla birlikte eğitmen bir şey anlatırken dikkatlice dinlenmelidir. Eğitmenin yanında kolları bağlamak, elleri bele koymak hoş karşılanmaz. Bırak ellerin yanlarda dursun.

Son olarak selam verme sırasında hiyerarşik bir düzen vardır. Herkes hiyerarşide kendi derecesini bilmeli ve ona göre yerini almalıdır.

4. GİYİM

Antrenmana başlarken üstünüzde spora uygun kıyafetler olduğundan emin olun. Çalıştığınız branşın giyim kurallarına uyun. Örneğin; WingTsun için yeni başlayan bir öğrencinin giyebileceği tek renk beyazdır. Gri, mavi, siyah, kırmızı ve sarı gibi ileri seviyeleri ve eğitmenlik derecelerini temsil eden renkleri giymekten kaçınılmalıdır. Bununla beraber koruma ekipmanlarını da hem kendi sağlığın hem de partnerinin sağlığı için her antrenmanda yanında bulundur.

5. HİJYEN

Kişisel hijyen antrenman sağlığı için son derece önemlidir. Spor ayakkabılarının temiz olduğundan emin olmalı, emin değilsen galoş giymelisin. Bir önceki antrenmanda giydiğin kıyafeti yıkamadan tekrar giyme. Kullandığın ekipmanları düzenli olarak temizle ve havalandır. Eğer kullandığın ekipmanı antrenmandan çıkar çıkmaz çantaya atar ve bir dahaki antrenmana kadar çantadan çıkarmazsan o ekipman kokar! Son olarak, salonun temiz kalmasında en büyük sorumluluk öğrencinindir. Bu yüzden salonu kirli ve dağınık bırakma. Kullandığın malzemeleri (tatami, lapa vs.) ıslak mendille silmeden salondan çıkma.

44 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör