• atilimgym

Yin Yoga'nın Faydaları

En son güncellendiği tarih: 18 Tem 2019


• Yin Yoga, her yasa ve seviyeye uygun, meditatif bir yoga uygulamasıdır. Uygulama esnasında pozlarda uzun süreli kalınır ve etkilenmesi hedeflenen bölgelerdeki kaslar pasif bırakılır. Bedene esneklik kazandırır. 


• Modern yasama hakim olan “aceleye, yapmaya, basarmaya odaklı” hayatımızı dengeleyici niteliktedir. İnsanı yavaslatarak, kendini dinlemesine, kendi içine bakmasına vurgu yapar, insanın kendine yaklasmasına yardımcı olur. Bu anlamda terapi niteliginde bir uygulamadır.


• Diger yandan fiziksel olarak da tüm yang fiziksel aktiviteyi(dinamik, kasları güçlendirmeye odaklı) dengeler. Özellikle gögüs, kalça, bel bölgesi, legen kemigi, omurga ve bacaklardaki bag dokularını hedef alır. Yin Yoga’da gevsemek yerine, kendi beden agırlıgını kullanarak derin bir esneme gerçeklestirilir, bedende daha içerideki tabakalara ulasılmaya çalısılır. Duruslarda ne kadar uzun kalınırsa, o kadar çok esneme gerçeklesir. Omurga saglıgı için çok faydalıdır.


• Özellikle büyük sehirlerde yasayan, çalısan, okuyan kisilerin gündelik hayatlarında Yang enerji hakimdir. Uzun süre mücadele, çalısma, hareket etme, stres, aktif olma, hız, karmasa bizleri uzun vadede depresif , gergin ve saglıksız bir hale sokar. Tam da bu sebepten ötürü düzenli olarak Yin Yoga uygulaması yapmak önem tasıyor.


•  Yin Yogayı herkes yapabilir. Özellikle hareketli, gergin bir hayat temposuna sahip olan ve güçlü spor yapan kisilere çok iyi gelecek bir uygulamadır. Kendi içsel dengenizi bulmak ve hem bedensel hem de zihinsel anlamda esneklige kavusmanız için en az haftada bir Yin Yoga uygulamasını tavsiye ediyoruz.


• Meditasyon için de harika bir hazırlıktır. Unutmayın ki tüm profesyonel sporcular düzenli meditasyon yapmaktadır. Berrak bir zihin için meditasyon çok etkin bir çalısmadır.

7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör